Archive for the ‘Kultura’ Category

Ověřeno zákazníky aneb nejlepší e-shop se starožitným zbožím Czechantik.cz !!!

Debaty o tom, který e-shop je v určité oblasti nabízených produktů nejlepší, jsou asi stejně časté, jako spory o to, zda je lepší Slavia či Sparta. Jak je to ale v sektoru starožitností? Existuje nějaký internetový obchod, který v konkurenci ostatních dominuje či má potenciál dominovat? Zdá se, že ano.

Czechantik.cz své příznivce a zákazníky uchvacuje na kombinaci několika skvělých, pro nákup starožitného zboží a umění přímo klíčových vlastností. Profesionální přístup jeho zaměstnanců se totiž skvěle snoubí s TOP nabídkou, garancí originálu, kvalitním balením a četnými benefity pro věrné zákazníky.

Pokud tedy sháníte kvalitní a přitom originální starožitné obrazy, koberce nebo například starožitné sochy a plastiky, Czechantik.cz představuje vzhledem ke statusu „Ověřeno zákazníky“ volbu číslo jedna. Pro kompletní nabídku starožitného zboží a umění navštivte e-shop, kde si můžete dopodrobna prostudovat aktuální nabídku všech kategorií zboží, ve které nechybí ani tak těžko dostupné zboží, jako jsou ochranné vosky, starožitné látky Backhausen či starožitná svítidla a svícny.

 

Představujeme Czechantik.cz, ověřený e-shop se starožitným zbožím !!!

Není tomu dlouho, co světlo světa spatřil další, zbrusu nový e-shop se starožitným zbožím, který se usídlil na doméně www.czechantik.cz.

Nabídka obchodu je skutečně široká. Naleznete zde totiž jak ty nejvíce poptávané kategorie – jako jsou starožitné obrazy, starožitný nábytek či starožitný porcelán a kamenina. Od konkurence se však Czechantik.cz výrazně liší tím, že sortiment nabízeného zboží je ve skutečnosti ještě daleko obsáhlejší. K prodeji totiž nabízí i takové artefakty, které se v ostatních nabídkách objevuje spíše jako rarita – příkladem je starožitné sklo, nejrůznější starožitné hračky nebo starožitné koberce. Naprostý unikát pak představují starožitné látky Backhausen.

Dále, coby nepopíratelná výhoda, stojí v řadě garance originálu, díky které můžete na Czechantik.cz nakupovat bez jakýchkoliv obav. Při dokončení nabídky si zároveň vyberte ze dvou možností; je libo doprava zboží až k vám domů nebo vám více vyhovuje osobní odběr v Praze? Je to jen a jen na Vás!

 

SIVEK HOTELS sponzorují historický muzikál Sybila-Královna ze Sáby

Hotelová síť SIVEK HOTELS je partnerem a podporovatelem historického muzikálu Sybila – Královna ze Sáby, jehož premiéra bude 17. 3. 2016 v divadle Hybernia. Jako Královna ze Sáby vystoupí Eva Burešová / Eliška Ochmanová, krále Šalamouna hraje Daniel Hůlka / Radim Schwab a písaře Baltora Zbyněk Fric / Peter Strenáčik. Autorem libreta i hudby tohoto velkolepého a výpravného historického muzikálu je Miro Procházka. Tento zpěvák, hudební skladatel, textař a producent je původem ze Slovenska. Zároveň se jeho společnost HELP Production podílí jako koproducent na vytvoření tohoto díla, dalším koproducentem je Musical production, s. r. o. Režii muzikálu má Radek Balaš. V jedné z úloh by se měl objevit i Richard Müller.
Výkonný ředitel sítě SIVEK HOTELS Viliam Sivek, jr. k tomu říká: ,,Jsme rádi, že naše hotelová síť SIVEK HOTELS může podpořit takový významný projekt. Celému realizačnímu týmu rádi u nás poskytneme ubytování. Účast na podpoře projektu nás těší o to víc, že ​​jde o česko-slovenskou spolupráci, která se projevuje v rovině autorské i účinkujícími z obou republik. Očekáváme, že muzikál přitáhne pozornost jak české, tak i slovenské veřejnosti a Slováci rádi navštíví Prahu i kvůli této kulturní události.“
Část filmových partů, které budou promítány v divadle a jsou úvodním vstupem do děje samotného muzikálu, se natáčela na Slovensku. Nedaleko obce Kechnec se natáčely snímky karavany královny ze Sáby během přechodu pouští. Muzikál je výpravným multimediálním a multižánrový představením s tématikou královny ze Sáby a moudrého krále Šalamouna. Věnuje se historii Orientu a střetu dvou kultur. Jelikož Sibyla byla známá proroctvími a vizemi, muzikál propojí minulost se současností a Sibyliny vize budou aplikovány na dnešní svět. Více o muzikálu je na www.muzikalsibyla.cz a www.musical-production.cz.
Produkce muzikálu spustila na www.facebook.com/muzikalsibyla i soutěž „Vyhrajte pobyt v SIVEK HOTELS v Praze se vstupenkami na muzikál Sibyla, Královna ze Sáby!“ Fanoušci této stránky mohou získat i další ceny, kterými jsou vstupenky na uvedený muzikál.
Viliam Sivek – SIVEK HOTELS je rodinná hotelová a gastronomická společnost s více než 26 letou tradicí v oboru cestovního ruchu pod vedením úspěšného hoteliéra Viliama Siveka, rodáka ze Slovenska. Slovenská klientela je tak pro podnikatele jedním z hlavních cílových trhů, které nabízí i poznávací balíčky a zážitkovou turistiku v Praze s ubytováním v nejžádanějších lokalitách a s vynikajícím dopravním spojením. Do sítě SIVEK HOTELS patří pražské hotely Kampa, William, Melantrich, Harmony a Selský Dvůr. V současnosti společnost provozuje na Slovensku hotel Prameň Dudince s moderní rehabilitací a wellness centrem, kde se léčí především onemocnění pohybového ústrojí, poúrazové a pooperační stavy.
Hotelová síť SIVEK HOTELS byla oficiálním incomingovým partnerem letošního hokejového mistrovství světa. Během něho byl v hotelu této sítě Selský Dvůr ubytován i český národní hokejový tým. Hotel Selský Dvůr v lokalitě Hostivař patří mezi TOP 25 hotelů v ČR a nachází se na 4. místě Trip Advisor v poměru cena-kvalita. Hotel je vyhledáván i Slováky, kteří v něm tvoří nejpočetnější zahraniční klientelu.
Více informací je na www.sivekhotels.cz, www.hotelselskydvur.cz, www.facebook.com/pages/Czech-National-Culinary-Team/141156412590458?fref=ts

Obsah muzikálu Sybila – Královna ze Sáby

Na pozvání krále Šalamouna přichází Sibyla, královna ze Sáby do Jeruzaléma. Po únavné několikaměsíční cestě vchází přes městské brány mnohočetný královský průvod (karavana).
Přináší cizí kulturu, lidi v orientálním oblečení, dosud nevídaná zvířata a bohatství. V lidech tato karavana vyvolává údiv, ale i obavy.
Po příjezdu Sibyly následuje velkolepé přivítání a velká hostina pořádaná králem Šalamounem. Jako projev úcty a vděku věnuje Sibyla králi vzácné poklady a dary. Netradičním dárkem jsou i orientální břišní tanečnice, které vyvolají u manželek krále Šalamouna pohrdání, ale i velký smích. V té době je běžné mnohoženství a král Šalamoun má několik set žen.
Král Šalamoun uspořádá velikou slavnost spojenou s pitím, tancem a zábavou. Sibyla jako host na královském dvoře poznává moudrost velkého panovníka, zvěsti o Šalamounově moudrém panování se dostaly až do daleké Sáby. Sibyla je svědkem známého sporu dvou žen o dítě. Jedna z nich zalehla své dítě a našla je ráno mrtvé. Šalamoun rozsoudí moudře i tento spor.
Mezi králem Šalamounem a královnou Sibylou vzplane velká láska. Šalamoun má možnost lépe poznat Sibylu, která líčí králi své vize a proroctví o daleké budoucnosti Jeruzaléma, ale i celého světa.
Přítomnost Sibyly nehraje do karet Veleradě kněží v čele se Sadokem, kteří proti královně kují pikle a snaží se Sibylu vyhostit ze země. Hlavní příčinou odchodu královny je narození jejího a Šalamounova společného syna. Šalamoun i proti vůli kněží chce prohlásit svého potomka následníkem trůnu.
Sibyla odchází se svým průvodem a věrným přítelem Písařem, jehož úkolem je zaznamenat dějiny a události té doby a proroctví vědmy Sibyly. Písař je tajně zamilován do královny ze Sáby. Sibyla a Písař nikdy nedorazili do své vlasti. Jejich pouť končí v poušti, kde Sibyla plní své poslání a diktuje své vize, proroctví a poznání o Bohu.
Celý historický děj je propleten vizemi budoucí moderní doby. To vše umocňuje i moderní hudba v této části. Ve scénách, které představují současnost, se divák potkává se zjeveními Sibyly, Šalamouna a Písaře, kteří jako duchové symbolizují protipóly Temnoty a Světla. Tím, že se v minulosti král Šalamoun odvrátil od Boha, představuje krále Temnot. Sibyla a Písař znázorňují opačné protipóly Světla, což je i vizuálně odlišeno v divadelním zpracování.
Každý po prožití svých životů končí na daném stupni – úrovni, kterou si zaslouží svými činy na této zemi. Závěrečná část Věčnost dává lidem naději, že i v těch nejtěžších chvílích života má největší smysl láska.
„Jen láska zůstává, i když je všechno ztracený…“

Chuť kávy, to je alchymie pražení a složení směsi …

Hledáte opravdu dobrou kávu a neuspokojují Vás pochybné kvality balíčků kávy v supermarketech? Potom jste na správné adrese! Náš e-shop s kávou Skvela-kava.cz nabízí to nejlepší, co je v současnosti v oboru k dostání. Italská káva vždy znamená nezpochybnitelnou kvalitu. U nás je to dokonce ověřeno i zákazníky. Navíc vysoká kvalita rozhodně nemusí znamenat přímou úměru i v otázce ceny. Důkazem toho je heuréka!

 

Potřebujete vybavení a správný postup

 

Co potřebujete k přípravě dobré kávy? Vždy potřebujete kvalitní výchozí surovinu, tedy dobře upraženou kávu ve vyváženě připravené směsi, a také vhodné zařízení pro vaření kávy. Prodejna italské kávy a kávovarů vám poskytne obojí. Najdete zde kávovary a příslušenství, chemii pro kávovary, moka konvičky, šálky na kávu. Pokud se naskytne zrovna výprodej, dá se vše pořídit i velice levně. Správný postup přípravy kávy je vždy dobré předem vyladit. Řiďte se doporučeními výrobce kávovarů a sami zkoušejte, co bude nejlépe vyhovovat vašim chuťovým buňkám. Možná si postupy přizpůsobíte sobě. Každý má trochu jiné chutě.

 

Různý poměr Arabiky a Robusty

 

Zkoušet se doporučuje i v oblasti kávových směsí. Složení směsí pro vaření kávy vždy tvoří Arabica a Robusta. Tyto dvě složky poskytují kávě různé vlastnosti a záleží vždy pouze na vás, jaká chuť vás nejvíce osloví. Například káva Parana Espresso se dlouho praží do tmava a tvoří ji 100% Arabica. Díky tomu je chuť velice plná a intenzivní. Sarito Caffe se skládá hned ze dvou odrůd Arabiky a čtyř odrůd Robusty. Káva Salimbene se zase skládá směsí 50 % Robust a 50 % Arabik. Každá nabízí jiné chuťové nuance. Velmi důležitou otázkou je také způsob pražení. Každá pražírna má svůj, prověřený lety praxe. Například značka Tre Forze! Sází na pražení na dřevě olivovníků, což kávě dodává specifickou chuť.

 

E-shop se starožitným zbožím láká na akce a slevy !!!

Czechantik.cz patří mezi nejspolehlivější antiky nabízející online prodej starožitnictví a umění. Kromě přehledného webu a seriózního jednání, láká zákazníky na výhodné akce a slevy, kterými je TOP nabídka velmi hustě osázena.

Díky tomu máte nyní jedinečnou možnost zakoupit starožitné hodiny, hudební nástroje či starožitný nábytek za absolutně bezkonkurenční ceny. Mezi potenciální zákazníky antiku patříte i v případě, že jsou předmětem vašeho zájmu starožitné hračky, starožitné obrazy, porcelán, sochy a další, i méně obvyklé kategorie starožitností.

A abych přidal i jeden praktický poznatek, přináším stručnou citaci vyjádření mé příbuzné, snad největší sběratelky a odbornice na starožitná svítidla a svícny pod sluncem: Kvalita balení a 100% jistota a garance originálu mi vyrazily dech. Za mě hodnotím Czechantik.cz 9/10. 10. bod přidám, až se nějaká akce nebo sleva budou týkat mojí oblíbené kategorie starožitné látky Backhausen,“ řekla tehdy se šibalským úsměvem na tváři.

 

Kam po maturitě? Naučte se restaurovat starožitnosti!

Starožitnosti! Je jich plný internet, jsou jich plné inzeráty v denním tisku. Bohužel, aby se starožitné sochy, obrazy či nábytek daly považovat za kvalitní a cenné artefakty, je nutno se o ně pečlivě starat. Pokud se tedy o starožitnosti zajímáte a chtěli byste s nimi v budoucnu i pracovat, zpozorněte!

Hned několik pomaturitních škol v České republice totiž každoročně otevírá umělecké obory, z nichž jsou některé přímo zaměřeny na restaurování starožitností. Naučíte se na nich pod odborným dohledem restaurovat starožitné sochy, starožitný porcelán či šperky.

Vzhledem k rostoucí konkurenci těchto škol se navíc zlepšují podmínky pro studenty. Ti tak mají často možnost vycestovat na zahraniční stáž a přiučit se, jak se o starožitná svítidla, svícny či starožitný nábytek starají v zahraničí, a tyto zkušenosti pak uplatnit v praxi. O šikovné a pečlivé restaurátory totiž na trhu práce nebude nouze nikdy.

 

Dny slovenské kultury v Luhačovicích, tentokrát s Fragile i Skaličanem

Kulturní léto v Lázních Luhačovice zaznamená od 3. do 5. září 2015 další ze svých vrcholů. Akciová společnost Lázně Luhačovice připravila 3. ročník Dnů slovenské kultury. Během několika dní se zde představí umělci ze Slovenska – Divadlo Andreje Bagara z Nitry s představením Skok z výšky, vokální hudební skupina Fragile, folklorní soubor Skaličan. Prostory Haly Vincentka budou patřit výstavě, která v tomto roce vzpomene osobnost MUDr. Pavla Blaha, lázeňského lékaře pocházejícího ze Skalice a působícího na počátku 20. století v Luhačovicích.

Výkonný ředitel Lázní Luhačovice, a. s., Jiří Dědek k tomu říká: „Připravujeme v pořadí již třetí ročník obnovené tradice setkávání a podpory česko-slovenské vzájemnosti. Navazujeme přitom na tradici Československých porad, které se konaly v Luhačovicích v letech 1908-1938. V Luhačovicích působili začátkem minulého století tři výrazné osobnosti pocházející ze Slovenska, které spojoval kromě přátelství i vřelý vztah k zdejším lázním. Byli jimi architekt Dušan Samuel Jurkovič, jehož krásné stavby zdobí lázně až do současnosti, národní buditel, lázeňský lékař a iniciátor setkání Čechů a Slováků MUDr. Pavel Blaho a správce Cyril Holuby, který založil v Luhačovicích místní odbočku spolku českoslovanské jednoty. Traduje se, že Dr. Blaho s Cyrilem Holubym byly „luhačovickými Slováky“, kteří sem začali zvát své slovenské přátele, aby proklamovaná československá jednota nebyla prázdným pojmem. Jednomu z nich – Pavlovi Blahovi, je věnována letošní výstava v Hale Vincentka,“ vysvětlil J. Dědek.

Dodal, že Pavlovi Blahovi a vzpomínkám na Slovensku bude věnována i klubová relace v pátek 4. 9. v 19:30 v Hale Vincentka, jejíž součástí bude krátké nahlédnutí do historie Lázní Luhačovice a prezentace historických fotografií. Hosty večera budou kromě jiných osobností i Katarína Salayová Jurkovičová, vnučka architekta D. Jurkoviče a J. Blaho, vnuk MUDr. Pavla Blaha.

,,Zlatým hřebem letošních Dnů slovenské kultury bude koncert mezinárodně známé skupiny FRAGILE v sobotu 5. 9. v 19:30 v Lázeňském divadle. Osmičlenná hudební formace „Fragile“ složená ze čtyř zpěváků a čtyř zpěvaček se věnuje interpretaci známých světových rock – pop – jazz hitů v působivých a velmi zajímavých originálních a’cappella aranžmánech (bez hudebních nástrojů). Není třeba zdůrazňovat, že soubor FRAGILE patří nejen ke slovenské, ale i k evropské špičce,“ dodal J. Dědek.

Dny slovenské kultury uvedou již v úterý 2. 9. film Marka Ťapáka „Tanec mezi střepinami“. Ve středu 3. 9. se představí Eva Pavlíková v divadelní monodrámě SKOK Z VÝŠKY. Páteční podvečer 4. 9. v 16:00 na Lázeňském náměstí bude patřit folklornímu souboru Skaličan. V programu SKALIČAN ZDRAVÍ LUHAČOVICE se představí s programem sestaveným z tanců a písní z okolí Skalice a Záhoří /skalické svatební tance, tance z Brodského, Vrbovců, Lopašova, Mokrého háje a Myjavy/. Program je také připomínkou 110. výročí založení Spolkového domu, dnešního Domu kultury v Skalici, jehož postavení inicioval Dr. Pavel Blaho, politik, publicista a lékař působící i v Luhačovicích.

Luhačovice, lázně s přírodními léčivými prameny, barevnou a lidovými prvky zdobenou architekturou Dušana Jurkoviče, s nesčetnými všedními či neobyčejnými příběhy řady osobností, které se zde za více než jedno století potkávali nebo míjeli, mají nesporně svůj genius loci. Návštěvníci si vychutnávají v Luhačovicích nejen tradiční lázeňské a relaxační služby, ale chodí sem i za nezapomenutelnými kulturními zážitky. Pověstné luhačovické kulturní léto má mezinárodní charakter. Lázně Luhačovice mají nenapodobitelnou atmosféru, ke které od května do konce září patří kolonádní koncerty rozmanitých kulturních žánrů. Pokud člověk hledá místo pro příjemný relax, pohodu a zároveň i zajímavý program, který mu zpříjemní pobyt, Lázně Luhačovice jsou to pravé místo na zdravotní dovolenou a odpočinek.

V Luhačovicích se dá příjemně strávit den procházkami, posezením v obnoveném lázeňském parku, ochutnáváním zdejších světoznámých minerálních vod na čele s Vincentkou a obdivováním pohádkově krásných staveb ve stylu lidové secese, které tu po sobě zanechal Dušan Jurkovič. Nejnověji se do Luhačovic chodí i za gurmánskými zážitky na Food Festival Luhačovice.

Posledním festivalem letošního léta bude Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem (18. – 20. 9. 2015). Už po třiadvacátý krát roztančí a rozezpívá dětské soubory se svým pestrým a barevným třídenním programem celé Luhačovice. V programu, obohaceném o nedělní odpolední průvod účinkujících, se představí devět souborů, z nichž třetina je zahraničních.

Bližší informace na www.lazneluhacovice.cz

Podpora kultury v České republice

Kultura je velmi důležitou a nedílnou součástí našich životů. Téměř každý z nás se ve větší či menší míře s kulturou setkává, ať už se jedná o divadlo, film nebo výtvarné umění. Podpora kultury v České republice ale zatím není dostatečná a stát na tuto činnost dává ze svého rozpočtu jen velmi malou část. Jaké organizace se u nás věnují podpoře kultury a jaké mají umělci možnosti svoje dílo propagovat?

 

Dotace a granty od Ministerstva kultury

Ministerstvo kultury ČR pravidelně vypisuje velké množství různých dotačních a grantových řízení a dalších programů na podporu kultury v ČR. Na tuto podporu ale dosáhne jen malé množství autorů a kulturních institucí. Pro ty, kteří v dotačních či grantových řízeních uspějí, se jedná o významný příspěvek na jejich činnost, ostatní musejí hledat jiné možnosti.

 

Podpora kultury od sponzorů

Kulturní činnost se tak neobejde ani bez podpory různých sponzorů. Taková podpora je pro mnoho umělců nebo kulturních institucí velmi důležitá a sponzorské příspěvky jsou pro ně mnohdy jedinou šancí. Obecně ale podpora kultury od sponzorů není moc velká – velké firmy obvykle raději přispívají např. na činnost sportovních klubů a sportovních akcí, kde je taková podpora více na očích a reklama má pro ně větší efekt.

 

GalerieObrazy.cz

Kromě výše zmíněných možností se u nás nedávno objevil zcela nový projekt, který se zaměřuje zejména na výtvarné umění. Internetový portál GalerieObrazy.cz je jedinečným projektem, jenž se zabývá podporou kultury a umění v oblasti malby a fotografie. Nejen autorům, ale i galeriím, výstavním síním, uměleckým školám a dalším institucím nabízí portál GalerieObrazy.cz možnost bezplatné propagace. Portál je tak určený pro všechny, kteří se této oblasti kultury věnují a každý autor nebo instituce zde může seznámit veřejnost se svým dílem a s akcemi, které bude pořádat.

Podpora galerií a výstavních síní

Milovníci umění, kteří se zajímají o různé výstavy, vernisáže a další kulturní akce, si mohou přijít na své v celé řadě menších i větších galerií nebo výstavních síní. Podpora uměleckých institucí ze strany Ministerstva kultury ale moc velká není a především menší galerie tak hospodaří pouze s omezenými finančními prostředky. Mnoho z nich tak často doslova bojuje o přežití a nemají možnost se dále rozvíjet a zkvalitňovat svoji nabídku.

Možnosti menších galerií a výstavních síní jsou tak v dnešní době značně omezené a velkým problémem je zejména jejich kvalitní propagace. Bez ní se většina lidí o zajímavých akcích ani nedozví a návštěvnost těchto institucí je pak mnohdy velmi nízká. Galerie samozřejmě o své činnosti informují např. na webových stránkách, v novinách nebo třeba v regionálním televizním zpravodajství, ne vždy je ale propagace dostatečná.

Na podporu galerií jsou mimo jiné určeny např. grantové programy, které vyhlašují některé kraje, mnohdy se podpoře umění věnují také sponzoři, jež svými finančními příspěvky přispívají na chod uměleckých zařízení. Tato podpora se ale zdaleka netýká všech galerií u nás a mnoho z nich se tak potýká s nedostatkem financí, kvůli němuž si nemůže dovolit dostatečnou propagaci a reklamu.

Nedávno se ale objevil zcela nový projekt, který se na podporu uměleckých institucí, galerií a výstavních síní zaměřuje. Jedná se o internetový portál GalerieObrazy.cz, který těmto institucím umožňuje bezplatnou propagaci jejich akcí. Jednotlivé galerie a výstavní síně zde mohou informovat veřejnost o aktuálních i připravovaných událostech a zároveň jsou zde uvedeny i v přehledném seznamu, v němž jsou veškeré základní informace o jejich činnosti, kontaktní údaje atd. Kromě podpory těchto institucí se ale GalerieObrazy.cz věnují i podpoře uměleckých škol a především pak samotných autorů děl – ať už jde o umělecké kresby, malby nebo fotografie.

THE GRAND RETRO SHOW 2015 – Premiéra prehliadky historických vozidiel na Zámku Vígľaš

Vyskúšajte zážitkové atrakcie v Podpolianskom regióne

Zámok Vígľaš sa v sobotu 8. augusta rozozvučí silnými motormi, ale prídu aj krásne dámy. Pripravené sú módne retro kolekcie zaujímavých značiek a prehliadka historických a niektorých naozaj unikátnych automobilových značiek. Predstavia sa ROLLS ROYCE, Talbot London z roku 1912, Packard Six z roku 1925, ľudové vozidlá Tatra 12 z roku 1929, Praga Piccolo 203 z roku 1933, Škoda Populár z roku 1936, Aero 662 z roku 1931, Škoda Tudor, Škoda 1201 Sedan či Tatra 603-2. Talbot London je najstarším a jediným pojazdným vozidlom tohto typu a prevedenia na svete. Z motocyklov sú to typy ČZ 175 Special a Manet M90. Podujatie je vhodné pre záujemcov o umelecké skvosty a tradície, ale aj vášnivých zberateľov historických predmetov. Prehliadku The Grand Retro Show na vstupnom nádvorí oživí koncert zábavnej námorníckej skupiny The Susie Haas Band. Odznejú známe skladby Old Music z 30 – 50. rokov v novom štýle. Nebudú chýbať ani zaujímavé osobnosti z veteránskeho prostredia a sprievodný program s módnymi prehliadkami domácich značiek.

Marketingový riaditeľ hotela Branislav Lupták k tomu poznamenáva: „Program pre širokú verejnosť sa začne o 9.30 hod. registráciou a príjazdom exkluzívnych áut. V čase od 10.00 do 11.00 hod. bude predstavenie jednotlivých vozidiel, ktoré pokračuje od 11.00 do 13.00 hod. výjazdom áut a to ukážkovou spanilou jazdou na Očovú. Po návrate na zámok nasleduje opäť predstavenie áut. Popoludní od 15.00 do 17.00 hod. bude účinkovať Zuzana Haasová so svojou kapelou, ktorá spestrí retro módnu prehliadku agentúry Amilen. Návštevníci budú mať možnosť hlasovať o najkrajší automobil a motorku. Vyhlásenie výsledkov a tombola so zaujímavými cenami prebehnú po skončení hlavného programu. Pre ubytovaných hostí je pripravený gurmánsky raut a súčasťou príjemného večera bude aj koktejl party na terase hotela s DJ-om“.

Dodáva, že k drahým autám neodmysliteľne patria krásne dámy, ktorých bude na zámku požehnane. ,,Pripravených je päť kolekcií módnych značiek. Modelky salónu Eva Mária predvedú spoločenské a svadobné šaty, s akými sa predstaví aj salón Marta. Ateliér Krásne šaty zas plesové, elegantné šaty, ako aj business či casual. Mladú slovenskú hand-made značku Dyona šaty reprezentujú ručne šité šaty na mieru. Predvádzať budú aj kolekciu celých plaviek a plážového sortimentu pre sezónu Leto 2016 a to z dielne Lisca plavky, šperky pochádzajú z tvorby slovenskej značky Alexandra bijou,“ upozorňuje B. Lupták.

Návštevníci Podpolianskeho regiónu sa môžu tešiť aj na ďalšie zámocké eventy v letnej sezóne. V nedeľu 9. 8. sa bude konať Veľký lukostrelecký turnaj pod záštitou Slovenskej turnajovej spoločnosti. Súťažiaci budú rozdelení do troch vekových kategórií a to deti do 12 rokov, juniori od 13 do 17 rokov a dospelí. Registrácia účastníkov začína o 8.00 hod. a samotné zápolenie od 10.15 hod. Rodiny s deťmi privíta Strašidelný zámok pre deti aj dospelých a to 22. 8., s netradičnými atrakciami. Milovníci koncertov môžu zavítať na Vígľaš show – koncert na nádvorí, kde sa predstaví unikátny projekt troch hudobných zoskupení Rusín Čendeš Orchester & Mojše Band & Slovak Tango. Pre tých, ktorí vyhľadávajú kus umenia, potrvá až do konca augusta výstava fotografií a filmov pri príležitosti 40. výročia ukončenia prevádzky lesnej železnice Vígľaš – Kyslinky pod názvom Keď Hrochotskou dolinou jazdili vlaky. Výstava je sprístupnená denne od 7.00 do 19.00 hod. na prvom nádvorí.

„Júlová Veľká burza starožitností sa stretla s príjemnou odozvou, preto sme sa rozhodli rozvinúť jej pokračovanie ešte túto sezónu. V nedeľu 16. 8. so začiatkom o 9.00 hod. budú vystavené na vstupnom nádvorí cenné kúsky, ako rôznorodý nábytok, doplnky, obrazy, knihy a ďalšie starožitné predmety. Nebudú chýbať grilované špeciality a čapované pivo značiek Erb a Urpiner,“ konštatuje B. Lupták.

Dodáva, že hostia regionálnych letných udalostí a slávností sa môžu aj počas nich ubytovať na zámku. V ponuke sú viacdenné pobytové balíky s aktivitami v okolí. Pobytový balík 3 noci za 2 pre dve osoby začína na sume 198 eur. Ďalší typ pobytového balíka je 5 nocí za 3 pre dve osoby a je v cene od 297 eur, balík 7 nocí za cenu 4 nocí pre 2 osoby začína od 396 eur, všetky v izbách najnižšej kategórie. Zámok Vígľaš pre ubytovaných ponúka aj širokú škálu zliav na aktivity v okolí vrátane vstupov na termálne kúpaliská Kováčová a Dolná Strehová, požičanie bicyklov priamo na zámku, prenájom tenisových kurtov vo Vígľaši, adrenalínové atrakcie, zaujímavé zľavy na procedúry vo wellness značky Bernard Cassiere a veľa ďalších.

Viac informácií je na www.grandviglas.com a www.facebook.com/grandviglas.
Rezervácie: 045 5245795-96, recepcia@grandviglas.com

Navštívte v lete podpoliansky región a ubytujte sa na zámku

Rodiny s deťmi, ale aj milovníci turistiky a kultúry môžu v lete objaviť nový rozmer letnej dovolenky. Mnoho atrakcií ponúka podpoliansky región, kde sa nachádza aj Vígľašský zámok. Netradičné ubytovanie na zámku v rezorte plnom možností spestria regionálne udalosti a slávnosti. Magnetom je 50. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou, ktorý sa koná 9.-12.7.2015 v prírodnom amfiteátri v Detve. Predstaví sa na ňom Lúčnica, súbor Podpoľanec z Detvy, ale aj detské folklórne súbory. Mesto Banská Bystrica zas pripravilo 2.ročník Cisárskej vizitácie baníctva so začiatkom v sobotu 25. 7. 2015. Aj na samotnom Zámku Vígľaš pripravili širokú škálu letných podujatí.
Okrem víkendových prehliadok zámku s vystúpením sokoliarskej skupiny Biatec a šermiarov, sú pripravené napríklad Veľká burza starožitností 12. 7. 2015, či Bryndza & fujara fest 26. 7. V auguste sa bude konať veľké retro podujatie leta pod názvom The Grand Retro Show v sobotu 8. 8. a Gazdovanie na Hriňovských lazoch 22. 8. Zámocké podujatia sú určené nielen pre hotelových hostí, ale aj pre širokú verejnosť a vstup je zdarma.
Marketingový riaditeľ hotela The Grand Vígľaš Branislav Lupták upresňuje letný program: „Na Burze starožitností so začiatkom o 9:00 hod. môžu návštevníci vidieť cenné kúsky čias minulých, v ktorých dýcha história tak ako na Vígľašskom zámku. Typická burza bude plná rôznorodého nábytku, doplnkov, obrazov, kníh a ďalších starožitných predmetov. Nebudú chýbať grilované špeciality a pivo miestnej výroby značiek Erb a Urpiner. Pre milovníkov gastro festivalov sme pripravili festival zameraný na fujary, salašníctvo a bačovníctvo. V ponuke bude odborná prezentácia, ochutnávky a predaj tradičných výrobkov, špeciálne bryndzové menu, črpáky, opasky, valašky, bačovský riad, ako aj zanôtenie na fujare. Zaujímavým oživením kultúrneho leta bude začiatkom augusta prehliadka exkluzívnych historických automobilov, návštevníci budú mať možnosť pozrieť si tieto automobily a zahlasovať za svojho favorita.“
Dodáva, že hostia môžu využiť počas letných slávností viacdenné pobytové balíky na Zámku Vígľaš s aktivitami v okolí. Toto výnimočné historické miesto v sebe spája stredovekú atmosféru a moderné prostredie štvorhviezdičkového hotela.
Pobytový balík 3 noci za 2 pre dve osoby začína na sume 198 eur. Ďalší typ pobytového balíka je 5 nocí za 3 pre dve osoby a je v cene od 297 eur, balík 7 nocí za cenu 4 nocí pre 2 osoby začína od 396 eur, všetky v izbách kategórie Classic. V cene ubytovania sú zahrnuté raňajky, voľný vstup do wellness zóny Queen Barbara Spa, WiFi na izbách a v celom areáli, prehliadka zámku so sprievodcom a s odborným výkladom, ako aj parkovanie pri hoteli zdarma. Balíky obsahujú celodenné vstupy na kúpalisko Holiday Park Kováčová alebo Aquatermal Strehová, zľavu 5 eur na trojchodovú večeru podľa vlastného výberu, 20% zľavy na adrenalínové aktivity v stredisku Košútka a rovnako aj na greenfree – golf na ihrisku Tri Duby Sliač. Najvyšší pobytový balík obsahuje navyše 30% zľavu na masáže a procedúry. Vo vyšších kategóriách ubytovania, izieb a apartmánov Superior a Deluxe, je zahrnuté i sladké prekvapenie a ďalšie bonusy.
„Pre ubytovaných hostí ponúkame zľavy na regionálne aktivity v okolí počas sezóny. Záujemcovia si môžu zapožičať bicykle v cene 3 eur na hodinu, či prenajať si tenisové kurty za 5 eur na hodinu. V areáli Masarykov Dvor s konskými aktivitami majú zas možnosť výučby jazdenia na koni, a to v cene od 14 eur za 45 minút alebo absolvovanie jazdy na koči. Rezort ponúka bohaté vyžitie pre poľovnícku klientelu v okolitých revíroch, do ktorých sú zabezpečené transfery a ďalšie doplnkové služby. Rezervácia vyhliadkových letov sa pohybuje v cene od 2,50 eur za 1 min.,“ pozýva B. Lupták.
Ďalšie tipy na výlety v Podpolianskom regióne sú: vodopád Bystrô, sopečné skalné útvary Kalamárka, originálne Detvianske kríže, kostolík v Čeríne, UNESCO pamiatky Hronsek a Banská Štiavnica, Biosférická rezervácia Poľana, Detvianske a Hriňovské lazy, Kremnica so svetoznámou mincovňou, Hrad Slovenská Ľupča, Zvolenský zámok, Pustý hrad. Turisti môžu navštíviť aj Banskú Bystricu s pamiatkovou rezerváciou a novým vodným vlekom Aqualand, Kováčovú či Kúpele Sliač, kde sa budú 29. – 30. 8. 2015 konať Medzinárodné letecké dni.

Viac informácií je na www.grandviglas.com a www.facebook.com/grandviglas.

Rezervácie: 045 5245795-96, recepcia@grandviglas.com

Festival Janáček a Luhačovice se uskuteční od 13. do 17. 7. 2015

Luhačovice jsou úzce spjaty se světově známým hudebním skladatelem Leošem Janáčkem a jeho opakovanými pobyty ve zdejších lázních, které představovaly i jeden z inspiračních zdrojů jeho tvorby. K poctě skladatele je od roku 1992 každoročně pořádán hudební festival pod názvem Festival Janáček a Luhačovice, který náleží k prestižním hudebním akcím v České republice. Letošní 24. ročník Festivalu Janáček a Luhačovice se uskuteční od pondělí 13. 7. 2015 do pátku 17. 7. 2015 pod záštitou Prof. Evy Blahové.

Výkonný ředitel Lázní Luhačovice, a.s., Jiří Dědek k tomu poznamenává: „Hlavní náplní hudebního festivalu je nabídnout hostům v krásném prostředí luhačovických lázní nezapomenutelné umělecké zážitky z řady koncertů, při kterých zazní nejen hudba světově proslulého skladatele Leoše Janáčka, ale také dalších významných komponistů v podání špičkových českých i zahraničních interpretů. Souznění přírody, léčivých pramenů, barevné architektury Dušana Jurkoviče a povznášející hudby jistě přispěje k dokonalému odpočinku všech návštěvníků a naplní je klidem a pohodou. Festival je oblíben nejen u domácích, ale i u klientů ze zahraničí, zejména z blízkého Slovenska, dále Rakouska a Izraele.“

Slavnostní zahájení 24. ročníku Festivalu Janáček a Luhačovice je připraveno na pondělí 13. 7. u busty Leoše Janáčka za účasti čestných hostů. V cyklu pěti koncertů se představí violoncellistka Michaela Fukačová, Filharmonie Bohuslava Martinů, Wihanovo kvarteto, sopranistka Simona Houda Šaturová, tenorista Petr Nekoranec, klavíristka Eva Ferguson Mazanovska, varhaník Jaroslav Tůma, komorní orchestr Musica Florea a houslový virtuos Pavel Šporcl s klavíristou Petrem Jiříkovským. Součástí festivalu (3. – 20. 7.) je také expozice gratulací nazvaná Slovutný mistře!, které Leoš Janáček obdržel v letech svých kulatých narozenin. Výstavu, která je umístěna v hale Vincentka, zapůjčila Nadace Leoše Janáčka Brno. Do festivalového doprovodného programu je rovněž zařazen odpolední koncert Poezie v moravských lidových písních (účinkuje Musica Folklorica a ženský sbor Oskoruša), Janáček literární – přednáška PhDr. Evy Drlíkové, která představí Mistra Janáčka z jiného pohledu, ne jako hudebního skladatele, ale spíše jako literáta. Bližší informace k festivalu a jeho doprovodnému programu najdete na www.lazneluhacovice.cz/janacek.

Dalším vrcholem prezentace vážné hudby je 19. ročník „Akademie Václava Hudečka“ ve dnech 27. 7. – 7. 8. 2015. Během dvou týdnů při osmi koncertech se představí v MěDK Elektra, Lázeňském divadle, kostele svaté Rodiny a v hale Vincentka řada nejen mladých začínajících houslistů, ale také bývalých absolventů a vítězů uplynulých ročníků Akademie Václava Hudečka. Mistru Hudečkovi a vítězce uplynulého ročníku 2014 Ludmile Pavlové bude patřit zahajovací koncert.

Divadelní Luhačovice mají letos ve dnech 16. – 22. 8. 2015 svůj 17. ročník. Divácky vděčná přehlídka komorní divadelní tvorby přinese celkem šest divadelních představení v jednom týdnu. Cílem dramaturgie přehlídky, kterou připravuje její prezident Miloslav Mejzlík, je nabídnout divákům výběr nejlepších, nejzajímavějších a oceněných komorních představení z řady jak českých, tak slovenských divadelních scén. Kmotrou přehlídky je přední slovenská herečka Zuzana Kocúriková. Bližší informace na www.divadelni-luhacovice.cz.

Od 3. do 5. září se v Luhačovicích bude konat 3. ročníku Dnů slovenské kultury. Představí se umělci ze Slovenska – Divadlo Andreja Bagara z Nitry s představením Skok z výšky, vokální hudební skupina Fragile, folklorní soubor Skaličan. Prostory haly Vincentka budou patřit výstavě, která v letošním roce vzpomene osobnost MUDr. Pavla Blaha, lázeňského lékaře pocházejícího ze Skalice a působícího na začátku 20. století v Luhačovicích.

Posledním festivalem doznívajícího léta je Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem (18. – 20. 9. 2015). Již po třiadvacáté roztančí a rozezpívají dětské soubory se svým pestrým a barevným třídenním programem celé Luhačovice. V programu, obohaceném o nedělní odpolední průvod účinkujících se představí devět souborů, z nichž třetina je zahraničních.
Odpolední kolonádní koncerty rozmanitých hudebních žánrů od smyčcových komorních orchestrů přes swing, dixieland, dechovou hudbu, folklor a pěvecké sbory jsou neodmyslitelní součástí Kulturního léta a potrvají až do konce září.

Bližší informace na www.lazneluhacovice.cz

V Bardejovských kúpeľoch sa koná 61.Medzinárodné hudobné leto

V Bardejovských kúpeľoch od 29. júna do 30. augusta 2015 pripravujú 61. ročník Medzinárodného hudobného leta. Tento tradičný hudobný sviatok uvedie 10 koncertov slovenských a zahraničných interpretov. Z tvorby bardejovského rodáka Bélu Kélera to budú opäť tri koncerty. Všetky koncerty sa odohrajú v najreprezentatívnejšej secesnej budove kúpeľov – v hoteli Astória, v jeho spoločenskej sále. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.

,,Medzinárodné hudobné leto, ktoré Bardejovské kúpele organizujú ako jediné na Slovensku, tradične začne slávnostnými fanfárami z balkóna hotela Astória, ktoré ohlásia jeho začiatok v pondelok 29. júna 2015. Toto podujatie je najvýznamnejšou kultúrnou udalosťou roka v Bardejovských kúpeľoch a koná sa s účasťou umelcov z niekoľkých krajín. Otvárací koncert festivalu prednesie SALÓNNY ORCHESTER CASSOVIA. Všetky koncerty sa budú konať o 19.30 hod. v spoločenskej sále hotela Astória, s kapacitou 90 miest. Spolu s medzinárodným hudobným letom začnú aj obľúbené pravidelné promenádne koncerty klasickej hudby. Konajú sa denne, okrem pondelka, od 11:00 do 12:00 a od 16:30 do 18:00 hod. pred kúpeľnou kolonádou. Promenádne koncerty začínajú 30.6. a potrvajú do 30.8 2015. Najprv bude hrať salónny orchester CASSOVIA z Košíc, potom od 3.8. salónny orchester Prešov,“ vymenovala T. Šatanková.

Do Bardejovských kúpeľov sa už tradične chodí aj za kultúrou a počas leta sa tu takmer neustále konajú kultúrno-spoločenské podujatia. Bardejovské kúpele sa tak prezentujú nielen ako jedinečné miesto na liečbu a oddych, ale aj na aktívne trávenie voľného času a kultúrne vyžitie. Okrem hudobného leta Bardejovské kúpele ponúkajú každodenne tanečné zábavy so živou hudbou na troch miestach.

,,Bardejovské kúpele prichystali aj ďalšie tradičné podujatie. Návštevníkov poteší 12. ročník Bardejovských Kúpeľných dní od 11. do 12.7.2015. Novinkou bude 1. ročník Hornošarišského vínneho festivalu 15.8.2015. Kúpele pripravujú aj Alžbetínsky deň 30. augusta 2015 na počesť cisárovnej Sisi. Na 6.9.2015 chystajú už 3. Pivný festival s prehliadkou dychových nástrojov. Okrem toho sa môžu návštevníci tešiť na výstavy kvetov – v júni ruží a ľalií a v auguste gladiol, obrazov, plastík a ďalšie aktivity. Okrem kultúrno-spoločenských akcií je areál Bardejovských kúpeľov každý deň otvorený pre širokú verejnosť. Tá môže v komplexe Wellness Spa využiť denne bazén v čase 11.00-21.00 h. a saunový svet v čase 13.00-21.00 h. Mimo utorka a stredy sú prístupné aj fitnes, masáže a solárium.
,,Tohtoročná kúpeľná sezóna slávnostne začala v Bardejovských kúpeľoch 5. júna 2015. Súčasťou otvorenia bolo po tretí raz aj požehnanie minerálnych prameňov, za účasti zástupcov cirkví v okrese Bardejov – rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, pravoslávnej a evanjelickej,“ povedala T. Šatanková.

Bardejovské kúpele sú v súčasnosti jednými z najlepšie vybavených liečebných zariadení, kde sa snúbi bohatá jedinečná tradícia a moderné liečebné postupy. Patria medzi najstaršie a najkrajšie na Slovensku. Nachádzajú sa uprostred krásnej prírody horného Šariša a sú ideálnym miestom na oddych a načerpanie nových síl. Jediné na Slovensku majú kúpeľnú kolonádu, v ktorej je spolu 8 liečivých minerálnych prameňov. Prírodná liečivá voda a nedotknutá príroda sú hlavným bohatstvom, pre ktoré Bardejovské kúpele vyhľadávajú tisíce domácich a zahraničných klientov. Poskytujú komplexnú liečebnú starostlivosť pre dospelých aj detských pacientov a príspevkovú liečbu pre poistencov všetkých zdravotných poisťovní. Samoplatcom ponúkajú širokú škálu liečebných, relaxačných, víkendových a wellness pobytov. Kúpele sa nachádzajú 5 km od historického mesta Bardejov, zvoleného za najkrajšie mesto na Slovensku tri roky po sebe (2010 – 2012).

Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Kúpele si vychutnávala na liečení v roku 1895 aj manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieskeho. Kúpele navštívila v roku 1809 aj Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona I. Bonaparta.

Viac informácií na : www.kupele-bj.sk
Centrálne rezervačné oddelenie:
Tel.: 054/477 4346, 477 2717 Fax: 054/472 3549
E-mail: rezervacie@kupele-bj.sk, pk@kupele-bj.sk

Príďte sa zabaviť do Bojníc a na Hornú Nitru

Programy plné hudby, tanca a regionálnych gastronomických špecialít, ktoré budú oslavou leta, pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HORNÁ NITRA – BOJNICE (OOCR RHNB) na piatok 19. júna a sobotu 20. júna 2015 v centre Bojníc. O podujatí BOJNICKÝ LETNÝ SLNOVRAT informovala predsedníčka Predstavenstva OOCR RHNB Helena Dadíková.

,,Bojnický letný slnovrat je prezentačným podujatím, ktoré OOCR RHNB organizuje po prvýkrát. Záštitu prevzal Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja. Hlavným partnerom podujatia je Slovenská agentúra cestovného ruchu (SACR), ktorá predstaví ponuku regiónov, destinácií a zariadení cestovného ruchu z celého Slovenska. Náš región sa predstaví turistom i domácim s tým najlepším, čo doma máme. Hurbanovo námestie v Bojniciach po dva dni ožije spevom, tancom, zábavou a dobrým jedlom. V piatok 19.júna od 18.00 do 23.00 je pripravený program plný hudby a tanca, ktorého inšpiráciou je letný slnovrat. Vystúpia dievčenská hudobná skupina One Reason, tanečná skupina Dáriusa Štrbu, bojnická dychová kapela, spevácky zbor sv. Martina z Bojníc, TK MIMIKRY. V sobotu 20. júna od 11.00 do 23.00 sa opäť zaplní hudbou. V kultúrnom programe sa predstavia hudobníci René Lacko, Slavo Repaský, FS Rokôška, detská ľudová hudba Spod Rokoša, prievidzské mažoretky, tanečné skupiny MIMIKRY, FANTASTIC, XOANA, súbory SUBINA, SUPOHU, One Reason, spevácky zbor LIBERI CANTANTES, sokoliari z Bojníc a ďalší. Jedným z vrcholov programu bude zapaľovanie jánskych ohňov obidva dni o 21.00 h.,“ pozýva širokú verejnosť H. Dadíková.

Dodáva, že návštevníci si budú môcť pozrieť ponuku zariadení cestovného ruchu pôsobiacich v turistickej destinácii HORNÁ NITRA – BOJNICE, ukážky práce ľudových remeselníkov a ich originálnych výrobkov. Z regionálnych gastronomických špecialít rozvoňajú Lipovú alej prievidzské koláče, perky z hornej Nitry, medovníky z Nitrianskych Sučian. Budú tu i ďalšie atrakcie ako maskoty, golfový trenažér a golfový vozík. Pre rodiny s deťmi je na Bojnickom zámku v dňoch 18.-21.6. a 27.6-28.6. 2015 pripravené podujatie Rozprávkový zámok.

Výkonná riaditeľka OOCR RHNB Sylvia Maliariková k tomu hovorí: „K letnej turistickej sezóne OOCR RHNB pripravuje nové propagačné materiály, a to brožúru POHOSTINNÁ HORNÁ NITRA a novú mapu cyklotrás regiónu. Destinácia HN-B ponúka pre tých aktívnejších aj obľúbené a atraktívne turistické ciele. Odporúčam pešie túry na tieto vrchy – Vtáčnik, Kľak, Rokoš, Buchlov, Maguru, Žarnov, Temešskú skalu, Veľký Grič, Vyšehrad, Buchlov a Bralovú skalu. Všetky vrcholy okrem zalesnenej Magury sú výhľadové, naskytajú sa z nich prekrásne pohľady na krajinu. V TIK Prievidza a v sídle OOCR RHNB sú k dispozícii brožúrky Obdivujeme Karpaty – Cesty k oblakom, ktoré obsahujú tipy, kde sa môžu turisti zastaviť, ak budú chcieť hlbšie spoznať prírodné a kultúrne dedičstvo nášho kraja a keď budú potrebovať oddych, občerstvenie či ubytovanie. Do turistických pasov si zas môžu turisti svoje výstupy zaznamenať, zbierať kódy, ktoré sú pridelené jednotlivým vrchom a umiestnené na vrcholových schránkach a na záver roka tak vyhrať po zaslaní kupónu vecné ceny.“

Územie, na ktorom pôsobí Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HORNÁ NITRA – BOJNICE, je súčasťou Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a jej členmi sú mestá a obce Bojnice, Prievidza, Lehota pod Vtáčnikom, Kľačno, Koš, Nitrianske Rudno, Opatovce nad Nitrou, Sebedražie a Šútovce. Viac informácií je na www.bojnice.eu.

Prirodzeným turistickým centrom Hornej Nitry je mesto Bojnice, kde sú sústredené najväčšie atrakcie tejto destinácie, ktoré zároveň patria k najatraktívnejším miestam na Slovensku. K magnetom cestovného ruchu patrí neogotický Bojnický zámok, najväčšia ZOO na Slovensku so slonmi a berberskými levmi, termálne liečebné kúpele Bojnice, termálne kúpalisko Čajka, farský kostol sv. Martina biskupa s kaplnkami, Kalvária so siedmymi zastaveniami, Prepoštská jaskyňa s nálezmi pračloveka a dávnych zvierat, renesančné a barokové domy, 700 – ročná lipa kráľa Mateja v historickom zámockom parku a areál sokoliarov. V Bojniciach a ich okolí je podmanivá príroda, podmienky pre vodné, letné a zimné športy. V ponuke sú turistické aj cykloturistické trasy, vyhliadkové lety, tandemové zoskoky, návšteva banského a sklárskeho skanzenu, jazdecké kluby, tenisové kurty, golfové centrá, rybie farmy, ale aj kvalitné ubytovacie a stravovacie zariadenia.

Horná Nitra a Bojnice majú značný potenciál rastu cestovného ruchu

Územie, na ktorom pôsobí Oblastná organizácia cestovného ruchu regiónu Horná Nitra-Bojnice (OOCR RHNB), je súčasťou Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a jej členmi sú mestá a obce Bojnice, Prievidza, Lehota pod Vtáčnikom, Kľačno, Koš, Nitrianske Rudno, Opatovce nad Nitrou, Sebedražie a Šútovce.
Podľa údajov Štatistického úradu SR, v regióne Horná Nitra – Bojnice ako v jednom z mála na Slovensku, vlani rástol cestovný ruch. Kým v roku 2014 bola v počte návštevníkov vo väčšine krajov SR nepriaznivá klesajúca tendencia, v Trenčianskom kraji a aj v okrese Prievidza počet prenocovaní zaznamenal nárast. Okres Prievidza vlani navštívilo 67 869 návštevníkov (z toho necelých 19% zo zahraničia), s počtom prenocovaní 338 792 (medziročne +0,2%), ktorí priniesli tržby 5,355 mil.eur. Z toho pripadlo na destináciu Horná Nitra –Bojnice 48 351 návštevníkov, s počtom prenocovaní 279 962 (+31%), ktorí spolu priniesli tržby vo výške 4,638 milióna eur. Za celý Trenčiansky kraj to bolo 244 114 návštevníkov (+2,4%), s počtom prenocovaní 987 153 (+1,5%) a tržbami 24,718 mil. Eur.

Výkonná riaditeľka OOCR RHNB Sylvia Maliariková minuloročné údaje komentovala takto: ,,Pokiaľ ide o počet návštevníkov, Trenčiansky kraj bol v roku 2013 z 8 krajov na poslednom 8. mieste, tak ako aj celé roky predtým. Z hľadiska počtu prenocovaní bol na 6. mieste. Priemerný počet prenocovaní bol relatívne vysoký 4,1, čo je viac ako celoslovenský priemer. Toto sa prejavuje každoročne a je to zásluhou toho, že na území kraja sú troje známe termálne kúpele. V destinácii RHNB sú to Kúpele Bojnice, a.s. V rokoch 2008 až 2014 sme zaznamenali na území okresu Prievidza, na ktorého časti pôsobí OOCR RHNB, pokles v počte návštevníkov, čo bolo pravdepodobne spôsobené dopadmi globálnej hospodárskej krízy, ktorá najmä v rokoch 2009 až 2012 ovplyvnila správanie návštevníkov. Pokles návštevníkov ovplyvnilo aj zavedenie eura v roku 2009. Vývoj počtu návštevníkov sa odzrkadlil aj na počte prenocovaní v okrese Prievidza. V roku 2014 uskutočnili návštevníci 338 792 prenocovaní, pričom ešte v roku 2008 to bolo 443 472 prenocovaní (pokles o 31%). Zo štatistických údajov vyplýva, že nepriaznivý trend v TSK, v okrese Prievidza a na území destinácie Horná Nitra-Bojnice sa už zastavil a zaznamenali sme mierny nárast.“
Prirodzeným turistickým centrom Hornej Nitry je mesto Bojnice, kde sú sústredené najväčšie atrakcie tejto destinácie, ktoré zároveň patria k najatraktívnejším miestam na Slovensku. K magnetom cestovného ruchu patrí neogotický Bojnický zámok, najväčšia ZOO na Slovensku so slonmi a berberskými levmi, termálne liečebné kúpele Bojnice, termálne kúpalisko Čajka, farský kostol sv. Martina biskupa s kaplnkami, Kalvária so siedmymi zastaveniami, Prepoštská jaskyňa s nálezmi pračloveka a dávnych zvierat, renesančné a barokové domy, 700 – ročná lipa kráľa Mateja v historickom zámockom parku. V Bojniciach turisti nájdu aj atraktívne vystúpenia skupiny historického šermu, sokoliarov a v okolí podmanivú prírodu. V regióne Hornej Nitry sú k dispozícii turistické aj cykloturistické trasy, vyhliadkové lety, tandemové zoskoky, návšteva banského skanzenu, jazdecké kluby, tenisové kurty, golfové centrá, rybie farmy, vodné a zimné športy.

Prekážky a možnosti rozvoja cestovného ruchu
K najväčším prekážkam cestovného ruchu na Hornej Nitre patrí predovšetkým nevyhovujúce dopravné spojenie a zastaraná dopravná infraštruktúra. Na Hornú Nitru vedie z diaľnice v Trenčíne jediná cesta prvej triedy, navyše v zlom technickom stave. Podobne nevyhovujúce je spojenie s rýchlostnou cestou R1 v Žiari nad Hronom. Výstavba rýchlostnej cesty R2, ktorou by bol prepojený Trenčín so Žiarom nad Hronom, cez Prievidzu, nie je stále v záväzných plánoch a pracuje sa iba na jej menších úsekoch (obchvat Bánoviec nad Bebravou). Kvalitatívne nevyhovuje ani spojenie na Žilinu a Martin. Táto skutočnosť je hlavným limitujúcim faktorom rozvoja celého regiónu, vrátane cestovného ruchu. Samostatnou kapitolou sú aj nevyhovujúce miestne 40 ročné panelové cesty v Bojniciach. Pozitívne je, že vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov, ktoré pomáhajú cestovnému ruchu v iných regiónoch, sa napriek obmedzenému rýchlikovému spojeniu s Bratislavou, na tento účel začínajú využívať, ale v číslach sa to prejaví až s odstupom času. Bojnice boli v minulosti najčastejším cieľom školských výletov. V súčasnosti by tieto výlety a výučbu v teréne, napríklad prírodopis v bojnickej ZOO, mohla opäť naštartovať podpora štátu fungujúca formou kultúrnych poukazov. Oproti tomu vzrastá trend lyžiarskych kurzov a škôl v prírode. V Bojniciach samotných by pomohol rozvoj verejných služieb pre turistov. Dobrým príkladom je nové verejné WC za Kultúrnym centrom. Aj parkovné je v meste relatívne drahé. Seniorom by pomohlo vystupovanie a nastupovanie čo najbližšie k atrakciám. V Bojniciach, Prievidzi a okolí je potrebné doplniť ďalšie formy dopravy, napríklad požičovne bicyklov, elektrických kolobežiek segwayov, trojkoliek atď. Na príklade iných kúpeľných miest by sa mohli inšpirovať aj Bojnice. Podnikateľské subjekty by mali vyčleniť zdroje na zakúpenie vláčika (alebo inej turistickej dopravy), ktorý by vozil turistov na trasách centrum mesta –ZOO– Kúpele. Podnikatelia by sa mali zamerať viac na služby pre seniorov a rodiny s deťmi – mimo centra chýbajú lavičky na miestach s atrakciami. Aj menšie mestá v okrese by mali mať lepšie propagované svoje podujatia. Príkladom je Nitrianske Rudno, kde sa v dňoch 19. a 20.6. bude opäť konať hudobný festival, ktorý bol pred niekoľkými rokmi jedným z najnavštevovanejších podujatí letnej sezóny.

Bojnický letný slnovrat
Predsedníčka Predstavenstva OOCR RHNB Helena Dadíková informovala, že najvýznamnejším prezentačným podujatím, ktoré tento rok organizuje OOCR RHNB, v spolupráci so SACR a Klubom podnikateľov Mesta Bojnice, je Bojnický letný slnovrat. Bude sa konať 19. a 20. júna 2015 v centre Bojníc. ,,V piatok od 18.00 do 23.00 je pripravený program plný hudby a tanca, ktorého inšpiráciou je letný slnovrat. Jedným z vrcholov programu bude zapaľovanie ohňov o 21.00 h. V sobotu 20.6.2015 od 11.00 do 23.00 celé námestie ožije hudbou a tancom. V kultúrnom programe sa predstavia známy hudobník René Lacko, Bojnická kapela, folklórna skupina Rokôška, detská ľudová hudba spod Rokoša, prievidzské mažoretky a zbor, tanečné skupiny MIMIKRY, FANTASTIC, XOANA, skupina Dáriusa Štrbu, súbory SUBINA, SUPOHU, dievčenská skupina One Reason, spevácky zbor LIBERI CANTANTES, Spevácky zbor sv. Martina z Bojníc a ďalší. Lipovú alej naplnia vôňami regionálne gastronomické špeciality, napríklad Prievidzské koláče, perky z hornej Nitry, medovníky z Nitrianskych Sučian, či medovina.Zo živých atrakcií to budú maskoty, živé sochy, golfový trenažér a ďalšie animácie. Pre záujemcov o históriu a architektúru Bojníc je pripravený i sprievodca s výkladom.“ Dodala, že k letnej turistickej sezóne OOCR RHNB pripravuje nové propagačné materiály, a to brožúru Pohostinná Horná Nitra a mapu cyklotrás regiónu.Viac informácií je na www.bojnice.eu
Poďakovanie patrí spoločnosti Enel – Slovenské elektrárne, a.s. za aktivity, ktoré finančne podporila v regióne Hornej Nitry. Viac na www.energiaprekrajinu.seas.sk/projekty

Přihlášení / Registrace
OK 365 – Internetový magazín
Rubriky
Archiv